Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Aygun TUGAY
 
«« Geri dön
 

 

AYGUN TUĞAY

 

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Sanatları Bölümü yüksek kısmından 1968 yılında pekiyi dereceyle mezun oldu. Öğrencilik eğitimi süreci içinde resimsel desen derslerini (Şeref Akdik ve Edip Hakkı Köseoğlu gibi...) hocalardan aldı. Akademide o dönemde beş yıl olan eğitimini birincilikle bitirdi.

 

İki yıl devlet tiyatrolarında dekor realizeleri yaptı. Yurt dışında çizgi roman; yurt içi ve dışında karikatür çalışmaları yaparak ödüller kazandı.

 

1973 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Kürsüsü'ne asistan olarak döndü. 1978 yılında doktora karşılığı sanatta yeterlik , 1981 yılında doçent ve 1989 yılında da profesör ünvanlarını aldı. Branşında 32 yıl hocalık yaptı. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü'nden kendi isteği ile emekli oldu.

 

Halen T.C. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretim üyesidir. Sanatsal birikimini tuvallere dökmeye karar vererek 2009 yılından itibaren  yoğun bir şekilde resim çalışmalarını  sürdürüyor.