Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali SENGER
 
«« Geri dön
 

 

ALİ SENGER
(1969, Kars)

 

Ressam - Şair ve Yazardır.

 

1969 Kars doğumlu olan Ali Senger, Sanatçı bir ailenin üyesidir. Resim ve Edebiyata duyduğu ilgi ile başlayan sanat yaşamı, ona yurdu ve insanları için resimler çizdirip, şiirler yazdırdı.

 

1983 yılında aynı toprakların çocukları olan, Şair ve Yazar Hasan Hüseyin YALVAÇ ile edebiyat öğretmeni Hasan AYDIN ve edebiyat öğretmeni Yazar Servet KOŞUCU'nun öneri ve destekleriyle edebiyat alanındaki çalışmalarını yürüttü.

 

1984 yılında şiir, makale ve öykülerini edebiyat ve kültür dergilerinde yayınlamaya başladı.

 

1985 yılında ilk kişisel sergisini 15 yaşında İstanbul / Nişantaşı'nda bulunan İMAJ sanat galerisinde açtı.

 

1993'te sanat yaşamını sürdürdüğü İstanbul'dan ayrılarak, Ankara'ya ailesinin yanına dönmüş ve sanatsal faaliyetlerini burada sürdürme kararı almıştır. Aynı yıllar içerisinde "AVRUPA BİRLİĞİ VE GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GEÇMİŞİ, BU GÜNÜ VE GELECEĞİ" adında ki araştırma kitabını yayınlamıştır.

 

1993-2004 yılları arası sanatın farklı dallarında çalışmalar gösteren Ali Senger; ( Heykel - Ağaç üzerine desen işleme ve oyma - sanatsal grafik ve reklâm - tanıtım filmleri sanat danışmalığı ve yönetmenliği ayrıca sanat eleştirmenliği gibi ) sanatsal üretimlerde de bulunmuştur.

 

2000 yılında 1980 yıllarının kaotik günlerini konu alan "RAZIDIR RIZA" adlı öykü kitabını yayınlamıştır.

 

2004 yılında Ankara'da bulunduğu dönemde sanata hizmet verebilme adına kendi adını taşıyan "Ali SENGER resim atölyesi" teorik sanat bültenini çıkartmıştır.

 

2006 yılında ise 41 muhtelif Üniversite ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin de içerisinde yer aldığı, Prof. Dr. Gülsün PARLAR, Prof. Dr. Zafer GENÇAYDIN, Prof. Hasan PEKMEZCİ ve J. Habib GEREZ gibi sanatçı ve akademisyenlerin destek ve önerileri doğrultusunda akademik, hakem kurullu ve bilimsel sanat dergisi olan "SANAT SOKAĞI" dergisini kurmuştur. Yine aynı derginin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Editörlüğünü yürütmüştür.

 

Sanatçı, yine aynı yıl içerisinde ressam - şair ve yazar olan Josef Habib GEREZ ile birlikte AŞK ve İSTANBUL "Bir Şarkıdır Dudaklarımızda" adlı şiir kitaplarını çıkartmışlardır.

 

2008 yılında uluslararası sanatçı tanıtım rehberi olan ARTVİSİT kataloguna girmiştir.

 

2008 yılında Ali SENGER, Yaşar ÇALLI, Habib GEREZ, Habib AYDOĞDU, Hasan PEKMEZCİ, Anver KARAYEV, Asım RESULOĞLU, Hamza ABDULLAYEV, Nagdali HALILOV, Samedaga CAFEROV, Mir-Nadir ZEYNALOV gibi sanatçıların katılımlarıyla gerçekleşen "SANAT KARDEŞLİĞİ" hareketine başkanlık etmiş, katılımcı sanatçılarla Türkiye ve Azerbaycan'da sanatsal faaliyetlerde bulunmuştur.

 

2009 Roma İtalya'da merkezi bulunan Casa Editrice CIDA sanat kataloguna (Dünya Modern Sanatlar Katalogu) ilk Türk sanatçı olarak davet edilmiş ve katılımı gerçekleşmiştir.

 

2010 ressam - şair ve yazar olan Josef Habib GEREZ ile birlikte "GEÇMİŞİN GÖZYAŞLARI" adlı ikinci şiir kitaplarını çıkartmışlardır.

 

2011 ressam - şair ve yazar olan Josef Habib GEREZ ile birlikte "SOLUKSUZ YALNIZLIKLAR" adlı üçüncü şiir kitaplarını çıkartmışlardır.

 

2011 Roma İtalya'da merkezi bulunan Casa Editrice CIDA sanat kataloguna (Dünya Modern Sanatlar Katalogu)'nda tam sayfada sanat yaşamı ve eserleri yayınlanmaya hak kazanmıştır.

 

2012 ressam - şair ve yazar olan Josef Habib GEREZ ile birlikte "PRANGALI ÖZLEMLER" adlı dördüncü şiir kitaplarını çıkartmışlardır.

 

2012 sosyal sorumluluk projelerine vermiş olduğu destek ve etkinliklerinden dolayı şilt, bröve ve çeşitli belgelerle ödüllendirilmiştir.

 

2012 günümüz Türkiye'sini konu alan "GİRDAP kim vurdu seni" adlı romanını yazmıştır.

 

Bu güne gelene kadar


1 (bir) adet araştırma kitabı,
1 (bir) adet öykü kitabı,
1 (bir) adet sanat bülteni,
1 (bir) adet hakem kurullu sanat dergisi,
4 (dört) adet Şiir Kitabı,
1 (bir) adet roman,
18 (onsekiz) adet kişisel resim sergisi
100'den fazla karma resim sergisinde yer aldı.

 

Yurtiçi ve yurt dışında Amerika, Kanada, İsviçre, Almanya, İtalya, Makedonya, Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, İsrail, Roma ve İspanya gibi ülkelerin koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı Sanatsal faaliyetlerini İstanbul ve Ankara'da yürütmektedir.

 

Halen, Ankara'da kendi adını taşıyan Ali SENGER Resim Atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.