Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Arif TURAN
 
«« Geri dön
 


ARİF TURAN
(1963, Alpullu-Kırklareli)


1963 yılında alpullu (Kırklareli)'da doğdu. 1982-86 yıllarında Hacettepe Üniversitesi, Arkeoloji Sanat Tarihi bölümünde okudu. 1986 yılında aynı Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne girdi, 1990 yılında mezun oldu. Aynı yılın sonunda başladığı master programını tamamlamadan profesyonel olarak resim hayatına devam etti. Bu uzun akademik süreçte faklı disiplinlerden dersler aldı. (psikoloji, felsefe...) Özellikle kültür antropolojisi, sinema, tarih ve edebiyatla özellikle de Modern Türk şiiri ve edebiyatı ile yakından ilgilenmiştir. Değişik yıllarda çeşitli dergilerde (Morköpük, Yapı Kredi Kitaplık) şiirler yayınlamıştır. Çeşitli yayın evlerinde (gece, öteki) yayın yönetmenliği ve görsel yönetmen olarak çok sayıda kitap kapağı tasarlamıştır.

 

Avrupa'da çok sayıda müze ve galeride inceleme araştırma gezisi yapmıştır.

 

Profesyonel süreçte yarışmalara karşı olan ve katılmayan sanatçı on iki  kişisel sergi bir enstalasyon gerçekleştirmiş,  az sayıda karma sergiye katılmıştır.

 

Sanatçının resimlerinin konularını genellikle deniz, dalgalar, balıklar, insan, tekneler, gemici düğümleri, can simitleri, denizaltılar oluşturuyor. Arif Turan konularını denizden seçiyor çünkü, suyun hayatın başlangıcı olduğuna, tükenişinin de sonu olacağına inanıyor. Denizin, insanın hayatı ve kendisini sorgulamak, anlamak ve anlatmak için çok zengin bir konu olduğunu düşünüyor. Bir iç yolculuk olarak düşündüğü serüveninde zaman, güç, güçsüzlük, korku, tutku, kaygı, ayrılık, aşk, yalnızlık gibi insana dair pek çok temaya temas ediyor.

 

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı çalışmalarını  İstanbul'da sürdürmektedir.

 

*   *   * 


Arılar bir yaşam kaynağı ve doğanın hayatın devamlılığını sağlayan yegane canlı. Mitolojilerden sanatın değişik dallarına, mimarlığa kadar etkili olmasıyla önemini göstermiş bir varlık. Einstein "arılar yok olunca hayat biter" deyişi onlar doğadaki tüm çiçekli bitkilerin çoğalmasını ve hayatın devamını sağlayan "aşk elçileri" olduğunun kanıtı. Bunu yapıp oluştururken olup biten her şey bir büyük "SIR". Kovandaki üretim yaşam ve yaşam ölüm döngüsü, süreklilik başdöndürücü, büyüleyici ve düşündürücü. Çevre sorunları, ilaçlamalar yüzünden yaralanan bozulan doğa ve petekler, tükenmekte olan arıların yaşamı, mücadeleleri ve sağaltma/şifa arayışları da bir umut.

 

Balı yapan fakat izah edemeyen (edilemeyen) "arı" benim için büyük bir mecaz. Sezgilerim aracılığı ile yolculuklar yapabileceğim; resimsel olanakları, varoluş, yaratıcılık, poetika ve dünya görüşüm açısından bir hazine gibi. Bu yolculukta resim serüvenime yeni kapılar açarken bugünün küresel gdo lu üretim ve zihniyeti, algı yönetimiyle tüketim toplumuna da bir tavır ve cevap olarak görüyorum. Bu nedenlerle konularımı seçerken her zaman insan, canlı doğa ilişkisini, yaşam kaynaklarını temel alıyorum.

 

Galeri Selvin