Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali AKSOY
 
«« Geri dön
 ALİ AKSOY

(1957, Artvin)

Aksoy 1957 yılında Artvin de doğdu.1981 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Resim çalışmalarına lisede öğrenim görürken Ardanuç Lisesinde iki yıl resim dersi alıp atölye çalışması yaparak başladı.

Yapıtlarında bugüne kadar alışılagelmiş olan dikdörtgen tuvalin dışında serbest boyutlu tuvaller kullanması izleyiciler tarafından, '' Tuvale Sığmayan Ressam'' olarak tanımlanmasına neden oldu. Modern resim ve çağdaş resim konusunda araştırmalar yaptı.

11.kişisel resim sergisini 2004 yılında Montserrat Sanat Galerisinde, New York'ta açtı. Sergilediği serbest boyutlu tablolar Newyork’ lu resim koleksiyoncuları tarafından beğeniyle karşılandı.

Konuların fotoğrafını çeker gibi gerçeğin çizgi ve renklerini kullanarak değil,sanatçının ifade ettiği renk ve çizgi görüşüyle çalışmalarına devam etmektedir.

KİŞİSEL SERGİLERİ

Vakıfbank Sanat Galerisi (Ankara)Mart-1992
Milliyet Sanat Galerisi (Ankara)Nisan-1992
İş Bankası Sanat Galerisi (Erenköy-İstanbul)Ekim-1992
Sanat Kurumu Galerisi (Ankara) Aralık-1992
Atakule Sanat Galerisi (Ankara) Aralık-1993
İstasyon Cafe (Bakırköy-İstanbul)Ekim-1999
Akmerkez S Cafe (İstanbul) Ekim-2000
Maliye Kültür ve Sanatevi (Adana)Şubat-2001
Sanat Kurumu Galerisi (Ankara)Mayıs-2001
Antalya Kültür Merkezi (Antalya)Aralık-2003
Montserrat Gallery (Broadway-New York)Aralık-2004
Montserrat Gallery (547 West 27 Street-Chelsea Art Market
(New York)- 2005 Yılı için Sürekli Sergi

Sanatçının Bildirisi:

RESİM SANATINDA SERBEST BOYUTLAR

İçinde yaşadığımız çevremizi hangi çerçeveden görüyoruz ? Kareden mi ? Dikdörtgenden mi ? Daireden mi ? Tabii bunlardan hiçbirisi ile değil. Çevremize şöyle bir bakarsak görüşümüzün herhangi bir çerçeve ile sınırlanmadığı ve sınırlanamayacağı kolaylıkla anlaşılır. Ama konuları resmetmeye başlayınca kullanılan tuval boyutları dikdörtgen veya kare şeklinde olmaktadır.

Resimde verilmek istenilen konular dikdörtgen çerçevenin dışına taşsa bile yine dikdörtgen çerçeve ile sınırlandırılmaktadır. Onun için yapılmak istenilen resimlerin tuval şeklini daha önceden dizayn etmek gerekmektedir. Bu şekildeki tuvaller ne dikdörtgene, ne kareye, ne de başka bir geometrik şekle benzeyecektir.Yapılacak tuvaller serbest boyutlarda ve istenilen konulara uygun olacaktır. Böylece resimlerdeki konular ve verilmek istenilen mesajlar tam olarak ifade edilecektir. Serbest boyutlar ile konular tuvalin fiziki boyutları ile desteklenmiş ve geometrik formlaşmanın dışına çıkmıştır.

 

 

(RESİMLERİ BÜYÜTMEK ve ARKA ARKAYA AÇMAK İÇİN RESİMLERİN SAĞ YANINA KLİKLEYİNİZ)