Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Nüzhet İSLİMYELİ
 
«« Geri dön
 

 

NÜZHET İSLİMYELİ
(Mudanya, 1913 – Ankara, 2005)

Ressam ve sanat yazarı Nüzhet İSLİMYELİ 1913 yılında Mudanya'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren resim sanatına büyük ilgi duydu. İlkokulda ünlü ressam ve karikatürist Cemal Nadir GÜLER, sonraki yıllarda Mehmet Ali LAGA ve Celal ARSEVEN onun hocaları oldu. Harbiye'de iken İbrahim Çallı'nın atölyesine konuk öğrenci olarak devam etti. Halkevlerindeki çalışmalara katıldı. Kısa bir süre resim öğretmenliği yaptı. 1949’da, görevli bulunduğu Erzurum’da (Halkevi) ilk sergisini düzenledi.

 

Üsküdarlı Hoca Ali Rıza’dan etkilendi. Işıklar Askeri Lisesinde okurken, resim çalışmalarını yoğunlaştırdı. Burada Mehmet Ali Laga ile tanıştı, ondan dersler aldı. Celal Esat Arseven’den suluboya tekniğini öğrendi.


1960’ta albay rütbesiyle emekli olduktan sonra, resme daha fazla zaman ayırdı. Asker Ressamlar Derneği’ne girdi. Bu derneğin başkanlığını yaptı. Ankara’da 1966-1986 yılları arasında yayımını sürdürdüğü Ankara Sanat dergisini kurdu. Sanat yazıları yazdı. Bu uğraşı 20 yıl kadar sürdürdü. Ankara Sanat Yayınlarını kurarak üç ciltlik Türk Plastik Sanatlar Ansiklopedisi ve iki ciltlik Sanat Terimleri Ansiklopedisi ile 15 kadar sanat kitabını sanat dünyasına kattı. Son çalışmaları olan genişletilmiş ve yeniden düzenlenmiş "Suluboya Resim Sanatı Tarihi" isimli eseri Kültür Bakanlığı tarafından vefatından sonra basılmıştır.

Suluboya tekniği yönündeki resimleri, manzara ve figür çevresinde ve tekniğin klasik-akademik kurallarına uyum çerçevesinde gelişti. Ankara ve çevresini konu alan bu resimlerinde, saf ve temiz renkler kullanmaya özen gösterdi. Lekeci bir anlayışa sahip olan resşam, daha ziyade bir suluboya ressamı olarak nitelendirilir. Nüzhet İSLİMYELİ "Suluboya Ressamlar Gurubu"nu kurarak bu güzel tekniğin gelişmesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

 

1934-1960 yılları arasında görev yaptığı askerlik mesleği sırasında da resim sanatından kopmadı. Özellikle doğu illerimizin köy ve kış manzaralarını tuvallere aktardı.


Şahsen açtığı ve organize ettiği sergilerin dışında her yıl düzenlediği Ankara Sanat Ödüllü resim yarışmaları da sanatı ve sanatçıyı özendirme yönünden ayrı bir önem taşımakta idi.

Resmi ve özel koleksiyonlarında, yurtiçi ve yurtdışı müzelerde yapıtları bulunan sanatçı kendi atölyesinde yeni yetenekler yetiştirerek sanata bu yönde de katkılarda bulunmuştur.

 

İslimyeli'yi, 6 Mart 2005 tarihinde kaybettik.

 

 

"Yalnız şu Plastik Sanatlar Ansiklopedisi, Türk Sanat dünyasına yapılmış bir hizmet olarak daha dumanı üstünde taptaze bir bağıştır."

Elif Naci, 11 Mart 1972

"Sayın ressam N. İslimyeli'nin plastik sanatlarımıza yaptığı engin hizmetlerin unutulması gayri mümkün, yirmi yılı aşkın Ankara Sanat Dergisi, yanısıra sanat literatürümüze kattığı kitapları ile her türlü övgünün üstündedir. Ressam olarak kendilerini özellikle suluboyanın içinde bulurum. 0 da tıpkı İngiliz ressam Turner gibi, suluboya sevgisi her tekniğin üstündedir."

 Şeref Bigalı, 1 Ocak 1992

"İslimyeli sulubo yaya itibar kazandıranlardan biridir. Bu alanda çabası büyüktür."

Eşref Üren, 1 Ocak 1981