Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İbrahim SAFİ
 
«« Geri dön
 


İBRAHİM SAFİ
(1898, Kafkasya Nahcivan-Başnurasin Köyü, - 4 Ocak 1983 İstanbul)

Ozan olan babasını üç yaşındayken yitirdi. Küçük yaşta resim yapmaya başladı. On yaşında, annesinin portresini çizdi. Erivan Lisesi'nde öğrenimini sürdürürken resim öğretmeni Kolzska ve resim eğitimi görmüş akrabalarıyla çalıştı. Moskova Güzel Sanatlar Akademisi'ne girebilmek için 1913'de bir yıl özel hazırlık okuluna devam etti. Rus ressamı Repin'den etkilendi. İlk çalışmaları onun etkilerini taşır.

 

1. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla öğrenimi yarıda kaldı. 1917 Ekim Devrimi'nden sonra Kafkasya'da savaşan orduyla Türkiye'ye geldi. 1918'de ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi'ne girdi, Namık İsmail atölyesinde çalıştı. 1923'de mezun oldu. Namık İsmail'in yanındaki çalışmalarını 1930'a kadar sürdürdü. 1924-1925 yıllarında Atatürk portreleri çizdi. İlk sergisini 1946'da İstanbul'da gerçekleştirdi

Güzel Sanatlar Birliği Sergilerine, çeşitli karma sergilere katıldı. 1955'ten sonra İsviçre, Münih, Köln, Frankfurt, Bonn, Viyana, Roma, Paris, Marsilya, Atina olmak üzere yurtdışında 10 yıl süreyle araştırmalar yaptı, sergiler düzenledi. Çok üreten bir sanatçı olarak tanındı. 1983'de İstanbul Odakule'de düzenlenen 100. sergisinin açılışından bir gün sonra öldü. Ölümünden kısa bir süre sonra aynı yerde adına bir retrospektif sergi düzenlendi.

Yaşamını resim yaparak kazanan Safî, yetenekli gençlere öğretmenlik yaptı. Naci Kalmukoğlu ile birlikte resimler gerçekleştirdi. Klasik ve gerçekçi çizgilerle izlenimci duyarlığı birleştirdi. Resimlerinde renkçi bir anlayışla, işlek fırça vuruşları kullandı. Çallı kuşağının portre ölü doğa ve manzara geleneğine bağlı kaldı. Konuları arasında kırsal kesim ve kent görünümleri, günlük yaşam sahneleri, halktan özgün kişilerin tiplemeleri, folklorik düzenlemeler, belgesel, tarihsel nitelikli yapıların yanısıra, değişik Avrupa kentleri İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Kilyos gibi yörelerden sokak, cami, kaleiçi evleri gibi zengin bir izlenim birikimi yer aldı.