Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Nazlı ECEVİT
 
«« Geri dön
 


FATMA NAZLI ECEVİT
(1900, İstanbul - 1985, Ankara)

Albay Emin Sargut'un kızıdır, Ferik Salih Paşa'nın torunu ve Bülent Ecevit'in annesidir. Annesinin babası ise padişah yaverlerinden Kirat Paşa'dır. Fatma Nazlı Ecevit, 1915'te meşrutiyet döneminde kızlar için açılan, Darülmuallimat'ı (Kız Öğretmen Okulu) bitirdi. İlk kadın ressamlardan Mihri Müşfik'in özendirici etkisiyle girdiği Sanayi-i Nefise'de, Ömer Adil Bey'in öğrencisi oldu. Feyhaman Duran'ın Atölyesi'ne devam etti. Beşiktaş Kız Ortaokulu'nda resim öğretmenliği yaptı.

 

Babasının, Kurtuluş Savaşı'na katılmak için Kastamonu'ya gitmesi üzerine, burada öğretmen olarak bir süre çalıştı. Bu görevini Bolu ve İzmit'te sürdürdü. Sanayi-i Nefise'den 1922'de mezun oldu. 1924'te evlenerek Ankara'ya geldi. Ankara Kız Lisesi'nde ve Musiki Öğretmen Okulu'nda resim öğretmenliği yaptı.

Güzel Sanatlar Birliğinin sergilerine, devlet sergilerine katıldı. Bir ara Güzel Sanatlar Birliği Derneğinin başkanlığını yaptı.

Peyzaj, portre ve ölü doğa türlerinde yoğunlaşan resimleri, geleneksel doğacı anlayış çizgisindedir. İzlenimci görüşle de bağdaşan bu resimleri, Türkiye'de asker ressamlar kuşağından günümüze aktarılan geleneğin temellerine dayanır. 1922-1947 yılları arası verdiği aradan sonra tekrar resme başlamış, 1948-75 arası Devlet Resim ve Heykel Sergi'lerinin hemen hemen hepsine katılmıştır. Yağlıboya, suluboya, pastel ve karakalem eserler vermiştir.