Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Master Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Osman AKBAY
 
«« Back
 

 

OSMAN AKBAY

(10.11.1935, Trabzon - 10.05.2018 İzmit)

 

1935 yılında Trabzon'da doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. Ortaokul ve lisede öğrencisi olduğu Kayıhan Keskinok'un yönlendirmesiyle; Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümü'ne girdi. Refik Epikman'ın da öğrencisi olduğu resim-iş bölümünden, 1958 yılında mezun oldu.

 

Trabzon, Erzincan ve Ankara'da resim-iş ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. 1984 yılında emekli oldu.

 

Öğrencilik yıllarında resimleri, Devlet Resim ve Heykel sergilerine kabul edilen Akbay, uzunca bir süre resim yapmaya ara verdi. Kültür ve sanat ortamını yakından izleyen sanatçı, 1995 yılında tekrar resim yapmaya başladı ve özgün eserleriyle, farklılığı ve yeniliği seven, kendi sitilini oluşturan bir sanatçı olarak tanındı.

 

Devlet sergilerine katıldı. Uzun bir aradan sonra ilk kişisel sergisini 1995'te, Ankara'da Soyut Sanat Galerisi'nde gerçekleştirdi. Büyük renk parçaları üzerine kurulu resimleri, yöresel izlenimlerden kaynaklanır. Soyutlamacı bir sanat anlayışı düzeyinde çalışmaktadır.

 

Yurtiçi ve yurtdışındaki koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı çalışmalarını son olarak İzmit'te kendi atölyesinde sürdürdü. Osman AKBAY 10 Mayıs 2018 de hayata gözlerini yumdu.